Bankowość internetowa – jak dobrze z niej korzystać? Dowiedz się!

Trudno jest sobie wyobrazić korzystanie z usług bankowych (sprawdź: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/bankowosc-elektroniczna) przez systemów bankowości internetowej. To zdecydowanie rozwiązanie wygodne i bardzo komfortowe. Jak jednak dobrze korzystać z bankowości internetowej? Jak sprawić, aby była ona rzeczywiście w pełni bezpieczna?

System bankowości internetowej – jak sprawić by był bezpieczny?

Na samym początku trzeba ustawić hasło do systemu bankowości internetowej. To pierwszy krok na drodze do zabezpieczenia swoich finansów. Oczywiście hasło nie może być proste. Odpadają więc imiona czy daty urodzenia. Dobrze, gdy hasło zawiera duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Powinno być też odpowiednio długie. Od czasu do czasu eksperci zalecają także zmianę hasła na nowe.

Uważać należy ponadto na podejrzane wiadomości mailowe, które zachęcają do zalogowania się na swoje konto w systemie bankowości internetowej. Każdorazowo, chcąc dostać się do systemu, trzeba wejść na stronę internetową swojego banku, sprawdzając prawdziwość adresu. Skrót https to znak, że połączenie bez szyfrowane, a więc bezpieczne. Informuje o tym niekiedy również ikona kłódki. Po wszystkim z systemu należy się wylogować.

Jak dobrze korzystać z systemu bankowości internetowej?

Od pewnego czasu coraz częściej stosowane są tzw. hasła maskowane. Dzięki nim ewentualny złodziej nie jest w stanie poznać całości hasła, nawet gdy zainstaluje na danym urządzeniu oprogramowanie szpiegujące. Idea maskowania polega po prostu na podaniu tylko części znaków hasła podczas logowania się do systemu bankowości internetowej. Jeśli więc do wyboru jest hasło zwykłe lub maskowane, warto postawić na to drugie.

Zobacz również  Jak możesz zapłacić za zakupy? Oto najszybsze sposoby!

Banki na ogół wymagają podczas wykonywania przelewów podania jednorazowego kodu, który przysyłany jest drogą smsową. Jeśli więc nawet osoba niepożądana dostanie się do konta, nie wykona żadnej operacji bez posiadania telefonu właściciela konta. Oczywiście zawsze też trzeba porównywać ze sobą dane z systemu bankowości internetowej oraz wiadomości SMS.

Zasady bezpiecznego korzystania z systemów bankowości internetowej

Eksperci przestrzegają ponadto przed logowaniem się do swojego konta z otwartych sieci np. w kawiarniach czy galeriach handlowych. Nie wiadomo bowiem, jakie dana sieć ma zabezpieczenia i kto ma do niej dostęp. Lepiej nie ryzykować i korzystać z systemu bankowości internetowej np. tylko w domu czy firmie. Poza tym pod żadnym pozorem nie należy logować się na konto z komputerów publicznych np. w kafejkach internetowych. Ktoś mógł bowiem zainstalować na nich oprogramowanie zbierające dane o loginach i hasłach.

Zawsze warto zabezpieczyć swoją, domową sieć WiFi. Dostęp do niej musi być chroniony hasłem. Włączyć należy także szyfrowanie danych za pomocą protokołu WPA2.

Swojego hasła do systemu bankowości internetowej nigdy nie należy dawać osobom postronnym, również pracownikom banku. Oprócz tego hasła nie wolno zapisywać na papierze czy w telefonie. Trzeba je po prostu zapamiętać.

Related Posts

Zobacz również  Jak możesz zapłacić za zakupy? Oto najszybsze sposoby!
Bankowość internetowa – jak dobrze z niej korzystać? Dowiedz się!
Tagged on:             

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *